Tippek az erős immunrendszerért
A gyakran váltakozó hőmérséklet, hideg idő, fagyos reggelek és hűvös esték mind hatással vannak egészségünkre. Terjed a megfázás, a köhögés és az általános rossz közérzet. Ne hagyjuk, hogy a bacilusok megkeserítsék a mindennapjainkat! A sok-sok házi praktika mellett a megfelelő táplálkozással is segíthetünk immunrendszerünknek, hogy egészségesen vészeljük át a téli időszakot.
1. C-vitamin
Legnagyobb mennyiségben a citrusfélékben fordul elő. Nagy mennyiségben jelen van a kiviben, feketeribizliben továbbá a paprikában és a brokkoliban is. Természetes antioxidáns, amely elengedhetetlen az emberi test megfelelő működéséhez. Növelt bevitele segíti immunrendszerünket, növeli a fertőző betegségek elleni ellenállóképességünket és segíti a fáradt izmok regenerálódását.
Nap közben kisebb adagokban érdemes fogyasztani. A C-vitamin érzékeny a hőmérsékletre így érdemes a konzerv helyett friss gyümölcsöt, a főtt helyett nyers zöldséget fogyasztani. A fölösleges C vitamint a szervezet probléma nélkül kiüríti, így nem lehet túladagolni.
Tipp: egy friss gyümölcsökkel készített zabkása nem csak ízletes, de egészséges reggeli is lehet!
2. Magvak, hüvelyesek és leveles zöldségek
A magvak, bab és borsófélék, továbbá a zöldégek gazdag forrásai a D és E vitaminnak, a magnéziumnak és a cinknek. A magvakban megtalálható telítetlen zsírsavak csökkentik a koleszterinszintet és általában is hozzájárulnak egészségünkhöz. A bennük található E vitamin hatékony antioxidáns, amely legyőzi a szabad gyököket és megvédi az egészséges sejteket.
A magvak általában véve is gazdagok tápanyagban. Fogyasztásuk ajánlott reggelire, vagy akár csemegeként is, elsősorban só nélkül. Kifejezetten egészséges a kesudió, a mandula és a dió.
A hüvelyesek friss hajtásként a legegészségesebbek. Otthon is nevelhetjük őket, vagy megvásárolhatjuk frissen. Finom összetevői lehetnek salátának vagy akár szendvicseknek is. A friss hajtások enzimeket, vitaminokat és tápanyagokat tartalmaznak, amik hozzájárulnak szerveink egészséges működéséhez ezáltal erősítve immunrendszerünket.
3. A fokhagyma és a hagyma
A két bacilus űző. Az allicinnek köszönhetően természetes antibiotikus hatással bírnak, segítenek az influenza és a mandulagyulladás legyőzésében, illetve tüneteinek enyhítésében is. A hagyma gazdag forrása a B, C és E vitaminnak, a vasnak, cinknek, kénnek, foszfornak, magnéziumnak, kalciumnak, jódnak és réznek.
A fokhagyma segít a fertőzések elkerülésében, tartalmaz B1, B2 és C vitamint, a leveleiben pedig A vitamint. A fokhagyma ezen kívül erősíti a szívet, csökkenti a vérnyomást, tisztítja a tüdőt és segít a szervezetben lerakódott káros anyagok eltávolításában.
Mint minden zöldség és gyümölcs, a hagyma és a fokhagyma is nyersen fogyasztva tudja leginkább kifejteni jótékony hatását. A hagyma felcsíkozva nagyon finom összetevője lehet salátáknak, a fokhagyma pedig pirítósra dörzsölve igazán finom reggeli.
4. Savanyúkáposzta és tejtermékek
Immunrendszerünk ereje nagymértékben függ emésztőrendszerünk egészségétől. A savanyított káposzta sokkal gazdagabb vitaminokban és ásványi anyagokban, mint a nyers káposzta, ráadásul, hasonlóan a tejtermékekhez, tejsavat is tartalmaz. A káposzta gazdag forrása a C, B, K és E vitaminnak, továbbá az A provitaminnak. Ezen kívül tartalmaz káliumot, vasat, kalciumot, cinket és szelént. Csökkenti a koleszterinszintet, magas a rost tartalma és segít az egészséges bélflóra fenntartásában.
Mindez igaz a tejtermékekre is. Reggelire érdemes kefirt vagy tejfölt fogyasztani joghurt helyett. A savó rendszeres fogyasztása is ajánlott, mivel tele van vitaminnal, ásványi anyagokkal, és bőrünk egészségéhez is hozzájárul.
Tipp: Érdemes megpróbálkozni a házi kovászolással. Az eredmény nem csak finom, de rendkívül egészséges is!
5. Hal és rákfélék
A lazac, makréla és egyéb zsíros halak fontos omega-3 zsírsavakat tartalmaznak, melyek aktivizálják a fehérvérsejteket, így növelve ellenállásunkat az influenzával szemben. Emellett a halak és rákfélék nagy mennyiségben tartamaznak szelént, ami segíti fehérvérsejtjeinket a vírusok elleni küzdelemben. A lazac zöldségekkel sütve nagyon finom, nyersen pedig igen ízletes szusi készíthető belőle.
6. Echinacea
Az echinacea napjaink egyik legnépszerűbb gyógynövénye mely segít szervezetünk erősítésében. A növény gyökere, virága és levele is felhasználható gyógyászati célokra. Tartalmaz glikoproteineket, poliszacharidokat, alkamidokat, flavonoidokat és illóolajokat. Segíti a fehérvérsejtek képződését és működését. Az echinacea segíti szervezetünk természetes védekezését a fertőzések ellen, serkenti a sebgyógyulást és erősíti immunrendszerünket. Leggyakrabban cseppek vagy szirup formájában elérhető.
7. Szuperételek
A goji antioxidáns, immunerősítő és a fáradtság legyőzésében is segít. Fogyaszthatjuk bogyóját, vagy vásárolhatjuk koncentrátum formájában is. Ajánlott az őrölt árpa is, készíthetünk belőle italt, vagy hozzáadhatjuk elkészült ételeinkhez. Rendkívül gazdag forrása az antioxidánsoknak, vitaminoknak és ásványi anyagoknak.
A chia a spanyol zsálya magva. Gazdag proteinben, omega-3 zsírsavakban és főleg rostokban. Puding formájában igen finom csemege.
A quinoa egy ősi gabonaféle Dél-Amerikából. Tökéletes gluténmentes helyettesítője a rizsnek. Ezen kívül remek proteinforrás mely sportolók számára is ideális