Ingyen szállítás, garantált aznapi kiszállítás ha 16:00 előtt rendelsz, csak Prémium tagoknak elérhető kedvezmények és még további előnyök várnak.Ingyen szállítás, és garantált aznapi kiszállítás, ha 17:00 előtt rendelsz
Vásárolj minimum értékhatár nélkül
Exkluzív 15 % kedvezmény top termékekre
Exkluzív kedvezmények csak klubtagoknak
Szállítás

Kosár

Szülésre konyhakészen - hasznos tippek kismamáknak a gyermekágy időszakára

Szülésre konyhakészen - hasznos tippek kismamáknak a gyermekágy időszakára

 

A legtöbb kismama és család általában bőszen készül a szülésre és a kórházi időszakra, de az otthoni felkészülés többnyire a babaszoba berendezésére, a kisruhák, a babakocsi és a gyerekülés kiválasztására korlátozódik. Pedig van valami, ami legalább annyira fontos, mint ezek a lakberendezési és bababiztonsági kérdések. Méghozzá nem más, mint hogy mit eszik a mama - és persze a papa, adott esetben a nagyobb tesók -, amíg a tart a gyermekágyi időszak és kialakul az új rutin.

Kézenfekvő azt mondani, hogy majd apa főz vagy rendelni is lehet, de az apukáknak többnyire ott a munka és számos logisztikai teendő, a napi ételrendelés pedig a baba érkezésével egyidőben bizony komoly anyagi megterheléssel járhat egy 2-4+ fős háztartás számára. A megoldás a gondos tervezésben és az előre felkészülésben rejlik. 

 

Elkerülhetetlen falásroham szülés után

A ‘mit együnk a szülőszobán’ kérdésre számos hasznos tippet kaphatunk kismamás csoportokban - a legtöbben a müzliszeleteket, cukros üdítőket, gyümölcsleveket és csokoládékat javasolják, a szakértők azonban lassú felszívódású szénhidrátokat és sok-sok szénsav- és cukormentes vizet javasolnak. 

Kevesebbet hallani azonban arról, hogy a szülés utáni két-hat órában a legtöbb kismamára őrült falásroham tör, melynek oka a hatalmas fizikai megterhelés. A csokik, kekszek és más édességek ilyenkor nem jelentenek megfelelő támogatást, ‘rendes ételre’ van szükség. Ha a kispapa valamiért nem ugrasztható, a kismama egyedül megy szülni vagy karantén miatt a segítség nem hozzáférhető, célszerű előre készülni valamely főtt étellel, szendviccsel vagy más teljes értékű étellel.

 

 

Mit egyen a kismama a kórházban?

A kórházi étkezés viszontagságait - különösen, ha valamilyen ételérzékenység vagy alapbetegség áll fenn - senkinek sem kell bemutatni, épp ezért merül fel a kérdés, hogy mégis mit egyen és igyon a kismama a kórházi napok során? Alapvetően bármit, amihez kedve van!

Ugyanakkor itt is fontos, hogy a mama húslevese és rántott húsa mellé csak korlátozott mértékben csússzanak a koffeines, szénsavas, cukros és tartósítószeres élelmiszerek. Egy mignon teljesen rendben van, de egy tálcányit szülés után sem érdemes megenni belőle! Azok az anyukák pedig, akik császármetszéssel hozták világra gyermeküket, különösen figyeljenek a puffasztó, epepanaszokat okozó és nehezen emészthető étkek elkerülésére.

Mivel a kórházi távozásnak feltétele a kismama zavartalan székelése - miközben a legtöbb friss anyuka a gáttáji fájdalom miatt retteg a nagy eseménytől -, célszerű rostokban gazdag étrendet követni és sok folyadékot fogyasztani a kórházi napok alatt is.

 

Gasztrokommandó, avagy így készítsd fel a konyhát a gyermekágyi időszakra

A hazaérkezés utáni első kétségbeesést követő napon rendszerint még kitart a nagyik vagy a szomszédok főztje, utána azonban apának vagy anyának be kell vetnie magát a konyhába. Ilyenkor a főzés nemszeretem feladattá válik, amihez senkinek sincs kedve. Érthető, hiszen az apróság bámulása és a pihenés mindenki számára szívmelengetőbb élmény. Csakhogy enni kell és a rendelési opciók a nagyvárosok kivételével mindenhol korlátozottak - az anyagi lehetőségekről nem is beszélve. 

A megoldást a szülést megelőző hetekben történő készülés és a menütervezés jelentheti. Ha van két hétvégénk a hetedik-nyolcadik hónap tájékán, amit a főzésre fordíthatunk, az első hat-tizenkét hetet gond nélkül abszolválhatjuk kényelmesen, napi legfeljebb harminc-negyvenöt perc főzéssel.

 

 

Lássuk, mit érdemes előre készíteni, hogy aztán helyet kapjon a fagyasztóban a gyermekágyi időszakra:

- Alaplevek. Ezeket nagy mennyiségben elkészítve és 0,5 l-es és 1 l-es porciókban fagyasztva pillanatok alatt gazdag ízvilágú leveseket és krémleveseket, isteni rizottókat és telt szószokat készíthetünk. Elkészítésük ráadásul sok erőfeszítést nem, legfeljebb időt igényel.

- Pörköltek. Nagy adag húsból - kellemes időben akár szabad tűzön - készítve, több kisebb adagban fagyasztva lehet belőle főzelékfeltét, rizzsel, burgonyával, bulgurral, kuszkusszal, árpával akár hagyományos főétel, de rizses hús vagy gulyásleves alap is.

- Bolognai szósz. Készíthetjük sárgarépával vagy anélkül, enyhén édesen vagy zöldfűszeresen, a bolognai szósz igazi aduász. Felhasználhatjuk klasszikus szószként, lasagne-hoz, töltött és rakott zöldségekhez, pásztorpitéhez egyaránt. A lehetőségek száma végtelen és többféle kiszerelésben fagyasztva mindig az éppen szükséges mennyiséget olvaszthatjuk ki.

- Húsgolyók. A tetszőleges fűszerezésű húsgolyók elkészítésének módja rendkívül egyszerű. Először zöldekkel és sóval ízlés szerint fűszerezzük a húst, majd golyókat formázunk belőle. A golyókat tálcán a fagyasztóba helyezzük, majd amikor már megfagytak, dobozba vagy zacskóba tesszük őket. Így mindig csak annyi húsgolyót kell kiolvasztunk, amennyi a főzelékhez, salátához vagy körethez éppen szükséges.

- Panírozott finomságok. Ki ne imádna egy jó rántott húst vagy karfiolt, nem igaz? Ezek az ételek ráadásul egyszerűen elkészíthetők, az ide-oda forgatás, kulimászolás és pepecselés azonban elég időigényes feladat. Csakhogy előre is elvégezhetők! A folyamatot a hagyományos módon végezve, a hússzeleteket fóliával vagy zsírpapírral elválasztva akár szeletenként is kiolvaszthatjuk a husikat. (Nem zero waste, az igaz, de gyerekszületésenként egyszer talán megbocsátható.)

 

Ezenkívül célszerű előre feltölteni a fagyasztót könnyen elkészíthető, egészséges és tápláló alapokkal, melyekből alig fél óra alatt teljesértékű ebédet varázsolhatunk. Legyen otthon krémleveshez használható zöldségkeverék, fagyasztott borsó, tök, kukorica, spenótpüré és spenótlevelek, zöldbab, hal, esetleg néhány mirelit pizza vagy péksütemény! Így betegség vagy növekedési ugrás esetén is minden van otthon, amire csak szükség lehet.

Menjünk biztosra és a legfontosabb alapélelmiszerekből, kedvenc csemegékből is tankoljunk fel előre. Így az anyukának minden a kezére áll majd és semmiről sem kell lemondania.

 

Segítséget kérni nem ciki

Régen nagy hagyománya volt a komatálak ajándékozásának, mellyel az asszonyok egymást segítették a gyermekágy időszaka alatt. Ma már ez a szokás kikopott, de ez nem jelenti azt, hogy ne ültethetnénk vissza a gyakorlatba.

Mivel természetes, hogy mindenki kedveskedik valamivel az újszülöttnek és családjának, merjünk kérni! Mondjuk el, ha nincs szükségünk ezredik rágókára, negyvenhetedik csomag kettes méretű pelusra vagy lapozóra és fogalmazzuk meg, mire lenne szükségünk. Nyugodtan adjunk hangot annak, ha egy nagy adag étellel, néhány óra gyerekfelügyelettel vagy éppen egy kisebb szöktetési kísérlettel lennénk igazán boldogok. 

Az őszinteség menő, ráadásul mindenki nyer vele, hiszen mi azt kapjuk, amire szükségünk van, a másik pedig úgy érzi, valóban hasznosan járult hozzá mindennapjainkhoz.