Székrekedés a babáknál - alapanyagok, melyek segítenek a szorulás leküzdésében
Gyermekeknél a székrekedés sajnos gyakran probléma és számos oka lehet, mielőtt azonban rátérnénk az élelmiszerekre, amelyekkel enyhíteni tudjátok a tüneteket, nézzük meg, hogy mit is tekintünk székrekedésnek és miért alakulhat ki.
A székrekedés tünetei
Ha nincs mindennap széklete a kisgyermeknek, az még nem tekinthető székrekedésnek. Nyilván célunk a rendszeres székletürítés, de ha ez mégsem következik be minden nap, az még nem jelent automatikusan székrekedést.
Inkább a következő jelekre figyelj:
- ha gyermekednek a szokásosnál kevesebb vagy szárazabb és keményebb a széklete
- túlzottan erőlködik
- fáj a hasa
- esetleg vért is látsz a produktumban.
Ezek pontosabb jelek, de ne ijedj meg túlzottan, a gyermeked étkezését felülvizsgálva tudsz rajta, illetve neki segíteni.
Ételek, amelyek hozzájárulhatnak a székrekedéshez
Gondold végig, milyen ételeket kínálsz gyermekednek, hiszen vannak olyan alapanyagok, amelyek hozzájárulhatnak a szoruláshoz. Az alábbi felsorolásban találod, miket célszerű kerülni:
- Hozzátáplálás időszakában, az új alapanyagok bevezetésénél problémát okozhatnak egyes gyümölcsök és zöldségek, így az érzékenyebb babáknál mindegyiket fokozatosan és önállóan vezessétek be a gyermek étrendjébe: banán, alma, répa, burgonya, rizs.
- Finomított gabona, például a fehér kenyér, amely a rost hiánya miatt okozhat bajt, helyettük célszerű pl. teljes kiőrlésű verziót választani. A rostban gazdag ételekről tudjuk, hogy segítenek a székrekedés enyhítésében, így ezt mindig tartsd szem előtt.
- A zsíros ételek, amelyekben alig van rost, hozzájárulhatnak a székrekedéshez. Ez nem azt jelenti, hogy ezeket tiltólistára kell tenni, hanem azt, hogy ha gyermeked szorulással küzd, akkor ezek nem tesznek jót.
- A tejtermékek még egy olyan kategória, amely székrekedést okozhat egyes gyermekeknél. Célszerű először a többi élelmiszerre koncentrálni, de ha azok mellőzése után sincs változás, akkor próbáld ki, hogy segít-e a tejtermékek kihagyása az étrendből.
Fókuszban a folyadék
A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás kulcsfontosságú a székrekedésben szenvedő kisgyermekeknél. Megfelelő táplálás mellett egy átlagos testtömegű 6 hónapos kisbaba folyadékigénye 1-2 dl, 9 hónapos korban 3-4 dl, 11 hónapos korban pedig már 6-8 dl víz. Az 1-3 éves kicsiknek pedig már 1,2-1,5 l vizet is meg kell innia naponta! Figyelj rá, hogy gyakran kínálj vizet a gyerkőcnek, és finoman bátorítsd, hogy igya meg. Ha visszautasítja, akkor kínálj neki lédús, friss gyümölcsöket, levest vagy bármi más magas víztartalmú élelmiszert, mert ezek ugyanúgy hozzájárulnak a folyadékszükségletük kielégítéséhez.
Székrekedés ellen – alapanyagok listája
- chia mag
- lenmag
- édesburgonya
- kókuszolaj
- gyümölcslé pl: szilvalé, almalé, körtelé
- kivi
- gyümölcsök: aszalt szilva, szilva, őszibarack, körte
- kefir
- érett banán
- zabpehely
- lencse, bab, borsó, csicseriborsó
- mazsola
- avokádó
Ne lepődj meg, ha ezeken kívül is vannak olyan élelmiszerek, melyek nálatok beváltak. Minden szervezet más, a lényeg, hogy tudatos táplálkozással sokat tudsz segíteni, hogy elkerüljétek a székrekedést.