Ingyen szállítás, garantált aznapi kiszállítás ha 16:00 előtt rendelsz, csak Prémium tagoknak elérhető kedvezmények és még további előnyök várnak.Ingyen szállítás, és garantált aznapi kiszállítás, ha 16:00 előtt rendelsz
Vásárolj minimum értékhatár nélkül
Exkluzív 15 % kedvezmény top termékekre
Exkluzív kedvezmények csak klubtagoknak
Lencse háromszor - gyerekbarát szilveszteri csemegék

Lencse háromszor - gyerekbarát szilveszteri csemegék

 

Mindenki tudja, hogy a lencse elmaradhatatlan újévi kötelező, hiszen nélküle esélyünk sincsen az anyagi jólétre a következő esztendőben. Az ilyenkor szokásos füstölt húsos lencseleves, oldalassal tálalt lencsefőzelék azonban nem éppen a babapocak legjobb barátai. Ráadásul a karácsonyi nagy trakták után jólesne valami könnyedebb, frissebb, nem igaz?

Ezúttal 3 bababarát lencsés ötletet szedtem össze nektek, hogy az ünnepi menüben meglegyen minden, ami kell és mégis újdonságokkal kezdhessük az újévet.

 

Amit a lencséről tudni kell

A lencsében található vas, kálium, magnézium, kalcium, A-, B1-, B6-, és E-vitamin, emellett 100 grammonként kb. 10 g rost is, ezért fogyasztása kifejezetten kedvező hatással van az egészségre. Hazánkban a hagyományosan a barna lencse használata gyakori, azonban a klasszikus mellett ma már könnyedén beszerezhetők az olyan finomságok is, mint a vöröslencse, a zöld lencse, a fekete, vagy más néven beluga lencse és a sárga lencse is. Ezek közös jellemzője, hogy sokféleképpen - levesnek, főzeléknek, pürének, fasírtnak, de sok esetben akár desszertnek is - elkészíthetőek.

A nagyobb méretű lencséket érdemes egy éjszakára, vagy akár huszonnégy órára beáztatni, a kisebb szemű lencsefajták azonban áztatás nélkül is elkészülnek néhány óra alatt. A lencse átválogatása, a sérült szemek eltávolítása, valamint a kiválogatott szemek alapos átmosása azonban kötelező!


Fontos! Ha indiai vagy ázsiai ihletésű ételek elkészítését tervezzük, a fűszerezést csak azután végezzük, hogy a baba adagját már kivettük a nagy közös fazékból!

 

Lencse bolognai

A vörös lencséből készült bolognai kiváló alternatíva, ha már unjuk a húst vagy vegán vendégeket várunk és szeretnénk a kedvükre tenni. Az elkészült ragu sokáig eláll, akár fagyasztható is, így érdemes akár nagyobb mennyiségben is készíteni.


Egy hatalmas adaghoz szükségünk lesz majd kb. 700 g paradicsompürére, 2-3 nagyobb sárgarépára, 250 g mosott, de nem áztatott vörös vagy sárga lencsére, sóra, borsra, oreganóra, bazsalikomra, 1 kisebb fej fokhagymára és 2-3 fej vöröshagymára is.


Az elkészítés metódusa is azonos a hagyományos raguéval: először olajon pároljuk a vöröshagymát, majd hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát is. Ezután rádobjuk a reszelt répát, átforgatjuk, majd felöntjük a paradicsompürével, fűszerezzük és kb. 20 percig sűrű kevergetés mellett forraljuk. Ezután hozzáadjuk az áztatott lencsét majd gyakori ellenőrzés mellett készre főzzük a finomságot. Ügyeljünk rá, hogy az elpárolgott vizet rendszeresen pótolni kell és ilyenkor az újrafűszerezés sem maradhat el! Tésztával és rizzsel fogyasztva is nagyon finom csemege.

Lencsekrémleves

A válogatós gyerekek szülei tudják, hogy a botmixer Isten áldása az édesanyáknak. Mindent elrejt, mindent homogénné varázsol és lehetővé teszi, hogy az erősen szelektáló gyerekekbe is bele tudjunk diktálni egy kis zöldséget, gyümölcsöt.


A vörös lencse krémleves előnyei közé tartozik, hogy gyorsan elkészíthető, többféleképpen fűszerezhető, a levesbetéttől függően kényelmesen variálható és akár forrón, akár langyosan fogyasztva is a család kedvence lesz.


Az én kedvenc vöröslencse-krémleves receptem elkészítéséhez 500 g mosott, de nem áztatott vöröslencsére, 1 fej vöröshagymára, 4-6 db répára, 3 nagyobb db édesburgonyára, sóra, borsra és 1 doboz sima habtejszínre, tejérzékeny vagy vegán gyerekek esetében pedig 1 db konzerv kókusztejre, vagy növényi krémre lesz szükséged.


A hagymát vágd apróra, párold meg olajon, add hozzá az apróra vágott répát, majd kb. 15 percnyi párolás után az édesburgonyát és a vöröslencsét is. Öntsd fel annyi vízzel, ami az egészet ellepi, majd adj hozzá további egy ujjnyi vizet és főzd addig, míg a lencse megpuhul. Sózd, borsozd, turmixold és már készen is vagy! Felnőtteknek tálalhatod indiai fűszerkeverékkel ‘erősítve’, baconkockákkal vagy pirított magokkal is.

Lencsefasírt

A lencsefasírtot nemcsak azért szeretjük, mert finom, hanem mert hidegen fogyasztva is szuper vendégváró, így előre elkészítve sok időt spórolhatunk vele. Gyerekeknek kínálhatjuk tejfölös vagy joghurtos mártogatóssal, felnőtteknek zöld leveles saláta vagy újévi burgonyasaláta mellé is remek választás.


Lássuk, hogyan készül! Szükségünk lesz 250 g sós vízben puhára, de nem szétfőzött lencsére, sóra, borsra, paprikára, 1-2 tojásra, kb. 150 zsemlemorzsára, mely szükség esetén durvára őrölt gluténmentes zabpehellyel is helyettesíthető, valamint olajra a kisütéshez.


A főtt lencsét krumplinyomóval vagy botmixerrel pürésítjük, majd, ha kell, leöntjük a felesleges vizet. Ezután hozzáadjuk a fűszereket, a tojás és kb. 100 g zsemlemorzsát. Összekeverjük, majd kis időre állni hagyjuk. (Ha a massza nem elég szilárd, adjunk hozzá további zsemlemorzsát!) Ezt követően vizes kézzel kis golyókat vagy laposabb fasírtokat formázunk, az elkészült golyókat zsemlemorzsába forgatjuk, majd forró olajban kisütjük. Kihűlve partifalatkaként, pálcikára tűzve és saláták, főzelékek mellé kínálva is kiváló.